top of page

NIHIL NOVI SUB SOLE

 

Jestem nauczycielem. Zgodnie z programem wprowadzam młodzież w tajniki sztuk plastycznych, których podstawą jest abecadło plastyczne - język sztuki. 

Jakie znamy języki? Są języki narodowe, są dialekty. Jest język mowy ciała, gesty, są symbole, znaki. Po co to wszystko? Po co posługujemy się słowem, gestem, znakiem? Po to by się komunikować. By jeden człekokształtny mógł przekazać drugiemu jakie ma zamiary, co czuje, co chce powiedzieć.

Jak wszystkie języki świata, język sztuki służy do komunikowania się. I tak za pomocą kreski, plamy , barwy, faktury, bryły, światła, przekazujemy komunikaty. Gdy chcemy opowiedzieć o wrażeniu błogości wynikającego z przebywania na ukwieconej łące, posługujemy się plama płynną, harmonijną, migoczemy barwami, wszystko komponując w pionach i poziomach by przekazać harmonię i statykę współistniejących ze sobą obiektów. A gdy chcemy opowiedzieć widzowi co się stało na tej łące pół godziny później. Wzmógł się wiatr, nadciągnęły ciemne chmury, deszcz jak młot zaczął uderzać o ziemię dysharmonizując wszystko w około. Wtedy posłużymy się węższą, złamaną gamą barwną, kontrastami. Będziemy uderzać w płótno pędzlem jak biczem, w układzie linii diagonalnych. Od naszego charakteru i usposobienia będzie zależało o jakim momencie opowiemy widzowi i od widza, które dzieło będzie mu bliższe w odbiorze. Co zrobiliśmy - skomunikowaliśmy się z drugim człowiekiem, przekazując mu swoje emocje, wrażenia, obrazując swoje przeżycia. Widz w zależności od osobowości albo wczuje się w zobrazowane nastroje albo wyjdzie niepocieszony myśląc sobie po co artysta nabałaganił tak na tym płótnie, że samo patrzenie było męczące. W każdym z tych dwóch przypadków mieliśmy do czynienia z rozmową, niemą rozmową miedzy artystą a widzem.  Możemy tworzyć nowy alfabet, nową czcionkę, nowy kolor, nowe dźwięki dzięki którym powstanie nowy język nowożytny ale to wszystko będzie zawsze tym samym - językiem służącym do komunikowania się. NIHIL NOVI SUB SOLE.

portrety.gif

Zapraszam do rozmowy

508 101 363

lachowska.ewa@gmail.com

 
 
 

© el

 
 
  • Instagram
  • Vimeo
bottom of page